Geleceğin Lider Bilim İnsanlarının Yetiştirileceği TÜBİTAK Fen Lisesi, Yeni Eğitim Öğretim Yılı İçin Öğrencilerini Bekliyor!

7 Temmuz’da yapılacak sınavla 90 yeni öğrenci alınacak

TÜBİTAK Fen Lisesi’ne 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için 90 öğrenci alınacak. TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek Giriş Sınavına başvurular 1-3 Temmuz 2022 tarihleri arasında e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak.

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde kurulan TÜBİTAK Fen Lisesine, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören ve 2022 Merkezi Sınav sonuçlarına göre yüzde 1’lik başarı diliminde yer alan tüm öğrenciler başvuru yapabilecek.

TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzuna https://tfl.tubitak.gov.tr linkinden erişebilirsiniz.

TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek Giriş Sınavı, 7 Temmuz 2022 Perşembe günü 10.00-11.40 saatleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinde TÜBİTAK tarafından belirlenen 25 sınav merkezinde yapılacak.

Geleceğin bilim insanları TÜBİTAK Fen Lisesinde yetişiyor

Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı, ​​hazırlık sınıfı dahil toplam 5 yıllık ​​lise programından oluşan resmi bir öğretim kurumu olan TÜBİTAK Fen Lisesi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılına 90 öğrenci ile başladı. Öğrenciler 1 yıl boyunca yabancı dil ve seçmeli derslerden oluşan hazırlık eğitimi aldı. 37 farklı ilde ikamet eden 90 öğrenciden 89’u yatılı olarak kalıyor.

TÜBİTAK Fen Lisesi’nde, alanında uzman öğretmen ve akademisyenlerle ileri düzey ve yükselen teknolojiler için gerekli olacak bilgi ve becerilerin kazandırılacağı bilim eğitimi veriliyor. TÜBİTAK Fen Lisesi’nde hazırlık sınıfından başlamak üzere öğrenim süresince aylık karşılıksız burs, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde konaklama hizmeti, Türkiye’nin en donanımlı ve uluslararası düzeydeki TÜBİTAK laboratuvarlarını kullanma imkânı, TÜBİTAK Merkez ve Enstitüleri’nde staj imkânı, kariyerleri boyunca mentorluk desteği, bilim söyleşileri, kulüp etkinlikleri, spor müsabakaları, teknik geziler ve daha pek çok imkan karşılıksız olarak öğrencilerimize sunuluyor.

Ayrıntılı bilgi için: https://tfl.tubitak.gov.tr/