“Afete Hazır Türkiye”

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda afet ve acil durum planlarını yönetmeyi hedefleyen PLANSİS Uygulaması, 2015 yılı sonunda Ankara ve İstanbul’da devreye alındı. BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü(BTE) ve T.C Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ortak çalışması ile geliştirilen uygulamanın MEB tarafından 2016 yılında tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedefleniyor.  

MEB’e bağlı okullarda PLANSİS uygulaması üzerinden oluşturulacak  afete hazırlık raporları MEB tarafından denetlenebilecek ve AFAD tarafından detaylı analizleri yapılabilecek. Projenin yakın plandaki hedefi, “Afete Hazır Türkiye” kapsamında okullarda denetimlerin yapılması ve belirlenen eksikliklerin giderilme süresini kısaltmaktır. Uzun vadede ise AFAD’ın yapacağı analizler sonucunda tüm okulların afete hazır olması hedefleniyor. Bununla birlikte, kullanılacak veriler eğitim dışında diğer sektörlere de afete hazırlık çerçevesinde yardımcı olabilecek.

TÜBİTAK BİLGEM’den yapılan açıklamada, PLANSİS uygulamasının dinamik altyapısı ve ölçeklenebilirliği sayesinde diğer kurum ve kuruluşlara da uyarlanabileceği, birçok sektör için gerekli olan Afet ve Acil Durum raporlarının standartlaşmasına, güncel tutulmasına, erişiminin kolayca sağlanmasına ve denetlenmesine yardımcı olabileceği belirtildi.