TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı; millî mücadelemiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu açısından özel bir önem taşımaktadır.

Bütün ümidinin gençlikte olduğunu ifade eden Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’u gençlere adamış, “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz" diyerek, ülkemizin geleceğini gençlere emanet etmiştir.

Türk gençliği ve milleti olarak bu kutsal emanete sahip çıkarak; ülkemizin güçlü ve lider Türkiye’yi kurma yolundaki hedeflerini hayata geçirmek için, biz de TÜBİTAK olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında benimsediğimiz yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı vizyonumuzla, ülkemizin 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında gençlerimizin taşıdığı önemin bilincindeyiz. Bu bilinçle, gençlerimizi bilgi ve teknolojiyle donatılmış bir geleceğe hazırlamayı hedefliyoruz. “Ülkemizin bağımsız bir şekilde kendi teknolojisini geliştirmesi için ben de varım” diyen tüm gençlerimizin yanında oluyor, onları her alanda ve her aşamada cesaretlendirmeye devam ediyoruz. “Türkiye Yüzyılı”nda,  bilim ve teknoloji adımlarıyla her alanda adından söz ettirmeye devam edecek olan Türkiye’de, TÜBİTAK olarak, tüm imkânlarımızla gençlerimizin yanında olacağımızı, kendilerine her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum.

Salgın hastalıklar, depremler, seller, aşırı hava koşulları, iklim göçleri gibi önümüzdeki yıllarda karşı karşıya kalacağımız küresel güçlükler, gençlerimize yaşamaya değer bir dünya bırakmak için bilim ve teknolojinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir unsur olduğunun bir göstergesi. Gençlerimize, sağlıklı ve güzel bir gelecek bırakabilmek için onları bilim ve teknolojiyle eğitmek zorunda olduğumuzun farkındalığı, gençlerden beklentimizin büyüklüğü bizlere de kurumsal olarak sorumluluk yüklüyor.

Kurumumuz tarafından sağlanan lisans, yüksek lisans ve doktora bursları ile gençlerimizin eğitim ve araştırma olanaklarına ulaşmalarında önemli bir rol oynuyoruz. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerimize yönelik düzenlenen yarışmalar ile gençlerimizin bilim ve teknoloji üretim süreçleri ile erkenden tanışmalarına vesile oluyor ve bu misyonumuz ile gurur duyuyoruz. Aynı zamanda destek programlarımız ile de üreten gençlerimizin yanında oluyor,  Türkiye’yi lider ülke konumuna getirmek için katkıda bulunan gençlerimizin yolunu aydınlatıyoruz. Gençlerimizin girişimcilik faaliyetlerini, bilimsel arayışlarını, bilim insanı olmaya yönelik ideallerini, yenilikçiliğe yönelik gayretlerini, Ar-Ge çalışmalarını ve projelerini desteklemeyi asli görevimiz olarak görüyoruz.

Gençlerimiz için kitap ve dergiler yayınlıyor, Bilim Merkezleri ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile binlerce gencimizi bilim ve teknoloji ile tanıştırıyoruz. 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen ve artık dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali haline gelen TEKNOFEST Yarışlarında geleceğin teknoloji yıldızları yetişiyor. 2022 yılında yurt dışına açılarak 26-29 Mayıs tarihlerinde kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleştirilen TEKNOFEST Azerbaycan’da, TÜBİTAK, etkinlikleriyle, bilim şovlarıyla ve sergilenen ürünleriyle dikkat çekti. TEKNOFEST rüzgârı 5. yılında Karadeniz’den eserek, Samsun’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yoğun bir ilgi ve heyecanla gerçekleştirildi. Festival kapsamında yapılan 40 farklı kategorideki yarışmanın 15’ini TÜBİTAK düzenledi.

Bu yıl ise 27 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan TEKNOFEST kapsamındaki 41 yarışmanın 14’ü TÜBİTAK koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Milletimizin İstiklâl Mücadelesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde özel bir yere sahip olan 19 Mayıs 1919’un 104. yıl dönümünde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele kahramanları ile vatan, millet ve devletimizin bekası ve gelişmesi için her türlü fedakârlıktan kaçınmayan tüm kahramanlarımızı rahmet, şükran ve saygıyla anıyor; geleceğimizin umudu gençlerimizin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutluyorum.

Prof. Dr. Hasan Mandal

TÜBİTAK Başkanı